Līga Reitere


Semināri par ārstniecības augiem, pirts zinībām, zaļajām receptēm un vārda spēku pie Līgas Reiteres 


Vārda spēks - no domas ņemts pa muti izteikts, caur ausīm dzirdēts vārds, ja atgriežas atpakaļ pie savas domas un pie tās pieaug un pieņemas spēkā, tad tas bija spēka vārds. Spēka vārds ir tikai tad, ja tam ir iekšā dzīvība, ja tam ir ietekme.  Ar vārdu var celt un kaut, ar vārdu var iznīcināt un radīt. 
Uzzināsi, kas ir dzieds, dziedāt, dziedināt. Kādas ir spēka dziesmas, stiprie vārdi, tautas dziesmas, tautas medicīna un stāsts no zīmēm uz gliemežvākiem. Priekšzināšanas nav nepieciešamas. 
Ārstniecības augi jeb savvaļas aptieka - zinības sāksim ar indīgo augu atpazīšanu, tālāk Līga Tev stāstīs, kā atpazīt ārstniecības augus, kā tos vākt, uzglabāt un pielietot tautas medicīnā (tējās, eļļās, pulveros u.c). Līga galveno uzsvaru liek uz to, kā būt veselam neielaižot slimību sev iekšā. Seminārā spēlēsim spēli “Trejdeviņi ārstniecības augi”, kuras laikā iemācīsies atpazīt kaltētus savvaļas ārstniecības augus, kā arī uzzināsi, kā īsā laikā iemācīties un atpazīt ārstniecības augus. Priekšzināšanas nav nepieciešamas. 
Smaržu kūre pirtī un citur - zinība tiem, kas grib pilnvērtīgi veikt smaržu kūri pirtī jeb nopērt. Zinībās uzzināsi kā jābūt iekārotai pirtij, lai būtu ērti, kādai jābūt zāļu lāviņai pirtī, kā pareizi uztaisīt ziedu slotu, kas ir zaļais medus, ziedu skrubis un pirts medus masāža, kāda ir 18. gadsimta ūdens procedūra pirtī jeb ūdens mašāža, pēc kuras ir sajūtas, ka ir novilkta āda. To visu pastāstīs Līga, kā arī parādīs visu pirts pēršanas procedūru izmantojot krustoto pērienu. Priekšzināšanas nav nepieciešamas
Zaļās receptes  - lai ēstu savvaļas augus, jāsāk ar to, kā jāiepazīst indīgie savvaļas augi, tad jau var apgūt savvaļas ēdamos augus - atpazīt un pagaršot tos. Apgūsi arī ārstniecības augu alfabētu  un pats galvenais uzzināsi un izgaršosi ārstniecības augus zaļajās receptēs – nezāļu salātos, kurus varēsi pēc tam mājās ikdienā pagatavot. Priekšzināšanas nav nepieciešamas. 

Par zinātāju Līgu Reiteri
Ventiņu stāstniece un zāļu sieva Līga ir dzimusi un augusi netālu no Ventspils – Tārgalē. Līgas pamats zem kājām ir pļava, tā ir viņas mājas un darbs. Dzimusi starp divām upēm – Ventu un Doku – un augusi pļavā, viņas mīļākā smarža ir zemes smarža, kad smilgas sniedzas pāri galvai.

Līga augusi daudzbērnu ģimenē kā vidējais bērns – tas, kurš audzis savā vaļā un savās domās. Dzimtā Līga ir vienīgā zāļu sieva, taču lielu ieguldījumu devuši vecāki. Tēvs – laika zinātājs un īstens zemes pazinējs, kurš paņemot zemi plaukstā, mācējis noteikt, kad sēt un kad rakt. Māte – īsta saimniece, kura bērniem mācījusi rūpēties un godāt to, kas cilvēkam dod spēku un maizi.
Jau kopš mazotnes Līgas galvenā vērtība ir bijusi veselība – ja vien tā ir, tad būs arī maize un darbs. Saliekot kopā vecāku sniegto un pašas apzināto – pļavu, zemi un veselību – Līga ir izveidojusi pamatu Zāļu sievas mācībai.
Piecas dienas nedēļā Līga strādā Ventiņu muzeja filiālē Amatu mājā kā muzeja pedagogs, Ventiņu stāstniece un zāļu sieva. Līga uzsver, ka nav dziedniece, bet gan skolmeistars, akcentējot nemateriālās vērtības – valodu, tradīcijas un prasmes -, kā arī mācot cilvēkiem saglabāt mājvietas svētību.
Zāļu sievas amats mūsdienās ir gandrīz izmiris. Līga ir viena no retajiem ārstniecības augu zinātājiem ar tik plašu pamatu, kas gūts nevien intuitīvi pļavā, bet arī studējot visu pieejamo literatūru, sākot no 100 gadus vecām grāmatām līdz pat mūsdienu internetam. Turklāt zāļu sieva šo visu pieejamo informāciju rūpīgi sagrupējusi – kā vispārējo patiesību, varbūtējo patiesību un personīgo patiesību. Tāpat Līga uzsver, ka zāļu tējas ir tikai trešais no iespējamiem ārstiecības līdzekļiem, kā divus pirmos minot svaigās zaļās receptes un smaržu terapiju. 

5 komentāri:

Anonīms teica...

Paldies Līgai Reiterei par brīnišķīgi novadītu lekciju! Kā viena no dāmām teica lekcijā: "Sajūta, ka virtuālo pirti jau esam izmēģinājušas." Tiešām daudz uzzināju par pirts padarīšanām, tagad godīgi varu teikt, ka no pirts nav jābaidās, kaut gan jau kopš bērnības pirtis ne īsti ieredzēju. Pieļauju, ka sliktās pieredzes dēļ, jo pēc Līgas stāstītā sapratu, ka īstā pirtī nekad neesmu bijusi. Laiveselība visiem un radošs dīves gars!

Sintija teica...

Zinība "Vārda spēks" ievada tautasdziesmu un stipro vārdu dziļākā izpratnē tā, ka pēc tam gribas šo izzināšanas ceļu turpināt. Senie vārdi un dzīvesziņa pēkšņi viegli sasaucas ar mūsdienām un kļūst par kaut ko tuvu un personisku.

Ārija teica...

Man patika saruna par "vārda spēku".
Priecāšos arī turpmāk dzirdēt un redzēt Līgu!!!
Tā turpināt!

Laila teica...

Liels Paldies par iespēju satikt un baudīt Līgas Reiteres zinību bagāžu ar , kuru viņa dāsni dalās ar citiem. Biju uz 2 semināriem - uz Vārda Spēku un Zaļās receptes - varu teikt tikai vienu - ka tā ir bauda iziet no ikdienas stresa( nejūtot laiku un būt tikai šeit un tagad) , klausoties vienu viedu Ventiņu sievu , kura spēj aizraut un iedvesmot kaut ko mainīt savā dzīvē uz labu..

Liels Paldies- iešu vēl ...

Paldies arī ilzei par operativitāti un ziņām telefonā- lai neaizmirstu kur un kad jāiet...

Unknown teica...

Bezjēdzīga vispār sliktākās 40 minūtes mana dzīvē visiem vienalga ja cilvēki saka "ok"