Īsumā par aromterapiju
Ēteriskās eļļas  izmantoja jau senie ēģiptieši savās vannošanās un masāžas skaistumprocedūrās.
Ar aromātiskām eļļām gadu tūkstošiem cilvēki mitrinājuši ādu, atsvaidzinājuši gaisu, izmantojuši dažādos rituālos un pat nepatīkamu kukaiņu atbaidīšanā. 
Un, protams, ļoti plaši tās izmantotas arī medicīnā – gan lietojot tieši uz ādas, ārstnieciskās masāžās, gan pievienojot dziedējošai vannai, kvēpinot pirtīs, elpceļu ārstēšanas inhalācijās un mutes skalošanā.
Ēteriskās eļļas, kas satur mākslīgi radītas papildvielas netiek izmantotas aromterapijā. Tāpat  speciālisti par aromterapiju nedēvē ķīmisko aromātisko sveču, aromātisko spilventiņu un gaisa atsvaidzinātāju izmantošanu. 

1. Kā smaržas ietekmē cilvēku

Smarža tāpat kā tauste ir viena no cilvēka maņām, kur lielu lomu spēlē tieši ķīmiskie procesi organismā. Aromāta molekulām ar gaisu nonākot degunā, tās uztver ožas receptoršūnas – līdzīgi kā garšu sajūt garšas kārpiņas uz mēles. Tālāk signāls tiek sūtīts impulsa veidā uz smadzenēm un šie impulsi tiek pārtulkoti konkrētās atpazīstamās smaržās.

Interesanti, ka oža vairāk kā pārējās maņas saistīta tieši ar tiem smadzeņu reģioniem, kas apstrādā emocijas, atbild par asociācijām un saistīti ar noskaņojumu un atmiņu. Tāpēc smaržas spēj negaidot izraisīt spēcīgas emocijas vai atmiņas.

Oža daudzējādā ziņā ir jūtīgāka par pārējām mūsu maņām, jo, piemēram, taustes un garšas signāli ceļo cauri nervu receptoriem un muguras smadzenēm, pirms galvas smadzeņu sasniegšanas, kur tie tiek šifrēti. Tāpēc oža bieži vien ir pirmais brīdinātājs – dūmus mēs sajūtam pirms redzam uguni, bojātu ēdienu saožam, pirms pagaršošanas.

Zinātnieki vēl joprojām nav pilnībā izpētījuši ožas kā maņas īpatnības, tiek pētīta arī smaržu ietekme ne tikai uz noskaņojumu, stresa līmeni, bet arī sirdsdarbību, asinsspiedienu. Nereti aromterapija tiek ieteikta kā papildlīdzeklis hronisku sāpju mazināšanai, jo tās ietekmē samazinās stresa līmenis, cilvēks atslābinās un izmainās sāpju uztvere.


2.   No kā iegūst ēteriskās eļļasAromterapijā tiek izmantotas aptuveni 100 dažādas ēteriskās eļļas. Tās tiek iegūtas no dažādām augu daļām:
 • no ziediem – rozes, narcises
 • augu saknēm – īriss  
 • lapām un skujām – eikalipts, priede
 • sveķiem – terpentīns
 • sēklām – ķimenes
 • augļiem – citrons, laims
 • ogām – krustnagliņas
 • mizas – kanēlis
 • koksnes – ciedrs. 
Daudzas tiek iegūtas no populāriem un ikdienā bieži izmantotiem augiem – baziliks, anīss, muskatrieksts, raudene, bet daudzas arī no eksotiskiem augiem vai tādiem, kas vairāk zināmi kā ārstnieciski  - ingvers, ķiploks, asinszāle.


3. Zinātnieku atklātā ēterisko eļļu ietekmeTā kā smaržu uztvere cieši saistīta ar atmiņu un emocijām, atklāts, ka cilvēkiem var atšķirties psiholoģiskās reakcijas uz vienu un to pašu smaržu, neatkarīgi no smaržas vispārīgās ietekmes skaidrojuma. Tā piemēram, piparmētras aromāts tiek ieteikts kā atsvaidzinoši uzmundrinošs, bet, ja bērnībā tevi iemidzinot, mamma košļājusi piparmētru košļājamo gumiju, tad pastāv iespēja, ka uztversi šo smaržu drīzāk nomierinoši iemidzinošs, jo tas balstās tavā pieredzē.
Citas interesantas lietas, ko zinātnieki atklājuši par konkrētiem aromātiem:
 • Vīraka kvēpināšana samazina depresiju un trauksmi (šis aromāts tiek izmantots reliģiskos rituālos visā pasaulē).
 • Apelsīna smarža samazina uztraukumu pat zobārsta kabinetā – vietā, kur gandrīz ik viens ir satraucies.
 • Ciedrs un lavanda mazina spriedzi.
 • Vaniļa spēj tik labi nomierināt un relaksēt, ka to mēdz izmantot veicot dažādas medicīniskas pārbaudes (piemēram, datortomogrāfijā, kur nekustīgi jāguļ līdz pat 30 minūtēm, virzoties cauri šaurajam rentgena aparātam).
 • Piparmētru aromāts izmantots ķermeņa losjonā pirms treniņa, ļaus justies vieglāk, un liksies, ka viss padodas labāk un daudz enerģiskāk. Ja neesi sporta zvaigzne, piparmētra tev uz brīdi var palīdzēt tādai justies!
 • Jasmīns uzlabo miega kvalitāti, bet nepalīdz iemigt ātrāk. Ja jasmīna smarža tiek ieelpota, kamēr guli, tas var palīdzēt, ja nākošā dienā jāveic kāds mentāli grūts uzdevums. Turklāt būsi mazāk satraucies pamostoties.
 • Rozmarīns un greipfrūts uzmundrina. Rozmarīns arī uzlabo ilgtermiņa atmiņu. Bet greipfrūts dara brīnumus ar vīriešiem: jūtot greipfrūta smaržu, sievietes viņiem šķiet jaunākas, kā ir patiesībā.
 • Kanēlis kopā ar vaniļu uzlabo radošās spējas.

Vai nav lielisks līdzeklis kā uzlabot pašsajūtu, savas darba spējas un turklāt vēl izskatīties jaunākai? Turklāt ēteriskās eļļas aromāts nav pat jāuztver apzināti, lai tas iedarbotos.
Ja vēlies uzzināt, kā vēl vari praktiski izmantot ēteriskās eļļas skaistumkopšanas procedūrās, attīrot un palutinot sejas ādu, nāc uz arompīlinga praktisko nodarbību pie meistares Evitas Sundar! Priekšzināšanas nav nepieciešamas.

Izmantotie avoti: Aromatherapy  Chronic-pain-and-aromatherapy The Smell is Right – Using Scents to Enhance Life 

http://www.jutieslabi.lv/2016/12/eterisks.html

Nav komentāru: