Smaržu pasaules karaliskie noslēpumiĒterisko eļļu cenas atkarīgas no:
1. Izejvielu pieejamības,
2. Pieprasījuma,
3. Vissvarīgākā nosacījuma - cik viegli no konkrētā auga eļļu iegūt - jo vairāk ziedu nepieciešams, lai izspiestu pilīti eļļas, jo dārgāka tā būs!

Lielākoties dārgās eļļas izmanto smaržu industrijā augstas klases smaržu aromātu radīšanā, bet ja gribās sevi tiešām palutināt ar ko īpašu, tad skaistumkopšanas procedūra ar kādu no dārgajām eļļām būs ideāli piemērota. Vai tā būs karaliska sejas pašmasāža vai smaržīga vanna, kas atstās SPA apmeklējumam līdzvērtīgu iespaidu – tas lai paliek tavā ziņā, bet šajā rakstā piedāvājam tuvāk iepazīties ar pasaulē dārgāko ēterisko eļļu īpašībām!

ROZE

Iespējams, populārākā no dārgajām eļļām. Rožu ēteriskās eļļas ražošanai nepieciešami milzīgi daudzumi ziedu. Lai saražotu 100 g eļļas, nepieciešami aptuveni 1 tonna rožu. Vai tu maz spēj iztēloties, kā izskatās vesela tonna rožu ziedlapiņu? Katrs rožu ēteriskās eļļas piliens ir līdzvērtīgs 30 ziediem, un tas smaržo tikpat intensīvi! Aromāts ir ļoti spēcīgs, tāpēc pietiek ar vienu lāsi eļļas, lai iesmaržinātu veselu pudeli ķermeņa losjona.
Pērkot rožu ēterisko eļļu, uzmanība jāpievērš divām lietām:
1. Lai etiķetē noteikti būtu rakstīts, ka tā ir Rosa Damascena šķirne un,
2. lai tā būtu no Bulgārijas, jo šo šķirni audzē arī Ķīnā, kur saražotā eļļa ir lētāka (un reizēm eļļas nosaukumā tad tiek norādīts vārds “otto”).
Rožu ēteriskā eļļa ne tikai fantastiski smaržo, bet ir arī plaši lietots līdzeklis skaistumkopšanā un aromterapijā, 
tā ir maiga un lietojama bērniem paredzētos produktos, piemērota visiem ādas tipiem, mazina stresu un nervu sasprindzinājumu. Rožu aromāts ir afrodiziaks un iedarbojas nomierinoši, tā apbur, harmonizē un rada pacilājošu noskaņojumu, vairojot laimes sajūtu, mīlestību, līdzjūtību un pieķeršanos.

LOTOSS

Lotosa smarža ir neaizmirstama un unikāla, tā labi iederas ēterisko eļļu maisījumos kopā ar tādām smaržām kā sandalkoks, kardamons un citas spēcīgo aromātu eļļas. 
Tradicionāli lotosu lietoja, lai ārstētu ādas slimības, drudzi, sēnīšu infekcijas un holeru. Pastāv arī uzskats, ka tas izmantojams diabēta un artrīta ārstēšanā.
Lotosa ēteriskā eļļa ir ļoti koncentrēta un pietiek ar pavisam nelielu daudzumu, lai to izmantotu aromterapijā. 

Tā palīdz relaksēt muskuļu spazmas un veicina eiforiskas sajūtas.
Ēģiptē to uzskata par vienu no labas veselības pamatlīdzekļiem un tur tā ir vērtīgākā no ēteriskajām eļļām.
Tai piemīt relaksējoša iedarbība, tā palīdz ķermenim “elpot” dziļāk. Pateicoties vienreizējam aromātam, lotosa eļļa rada vispārēju miera sajūtu. 

JASMĪNS

Jasmīna aromātam piemīt silta, eksotisku ziedu smarža. Vārds “jasmīns” radies no persiešu valodas vārda, ar kuru apzīmē afrodiziaku. Indieši un ķīnieši jasmīnu vairāk izmantojuši medicīnas nolūkos.
Tradicionāli jasmīns nāk no Ķīnas un Indijas, bet mūsdienās to audzē galvenokārt Itālijā, Marokā, Ēģiptē, Ķīnā, Japānā un Turcijā. 
Jasmīna ziedi tiek vākti nakts laikā vai agrās rīta stundās, kad tā smarža ir visintensīvākā.
Šai ēteriskajai eļļai piemīt antidepresanta, antiseptiskas, afrodiziaka, antispazmatiskas īpašības. 
Tas palīdz cīnīties ar depresiju, uzlabo noskaņojumu, palielina libido, dziedē rētas un strijas, regulē menstruācijas, samazina dzemdību sāpes, nomierina nervus. 
Tāpat jasmīns arī uzlabo noskaņojumu, palielina pašapziņu un palīdz trauksmes gadījumos.

FRANDŽIPANI

Frandžipani ir neliels Karību salās, Centrālamerikā un Meksikā augošs koks, kas savu dziedējošo īpašību dēļ pazīstams arī kā Dzīvības koks. Aromterapijā plaši izmanto frandžipani eļļu, kurai piemīt smarža, kas uzmundrina prātu un ķermeni, un tā spēj dziļi attīrīt ķermeni, prātu un dvēseli.
Šī eļļa, tāpat kā citas dārgās eļļas, ir ļoti koncentrēta un tās aromāts jūtams ilgu laiku pēc izmantošanas, tāpēc tā ir populāra smaržu industrijā. Smarža raksturojama kā bagātīga un jutekliska.
Frandžipani eļļa izmantojama arī skaistumkopšanā  - kosmētikā, masāžās, vannās, matu un ādas kopšanas produktos, jo tā palēnina novecošanās procesus ādā, mitrina to un atjauno. 
Eļļa lieliski uzsūcas, ļaujot ādai izskatīties veselīgākai, gludākai un maigākai. Frandžipani eļļa pat aizsargā no UV stariem! Tai piemīt arī pretiekaisuma īpašības, frandžipani ēteriskā eļļa palīdz pret muguras sāpēm un galvas sāpēm.
Dvēseliskā līmenī frandžipani eļļa vairo pašapziņu un iekšējo mieru, palīdz cīnīties ar trauksmi un uzmundrina garu.
Sevišķi patīkami frandžipani eļļu lietot vannošanās laikā un pēc vannas, tad tā iedarbojas uz vairākām maņām reizē, radot mierpilnu atmosfēru, mīkstinot ādu, relaksējot ķermeni un īpaši labvēlīgi iedarbojas uz sieviešu pašapziņu.

NARCISE

Lai saržotu 300g narcises absolūta, nepieciešami 500 kg ziedu! Tā ir viena no retākajām un dārgākajām ēteriskajām eļļām.
Narcises ēteriskai eļļai piemīt spēcīgs, smagnējs aromāts, kas atgādina īrisus, rozi, jasmīnu, ilang-ilang, apelsīnu ziedus, hiacintes. 
Tā iedarbojas nomierinoši un palīdz atbrīvoties no stresa un saspringuma, atbrīvo no depresijas un nospiesta garastāvokļa. 
Senajā Indijā narcises eļļu lietoja pirms ceremonijām tempļos – īpašā ķermeņa eļļas maisījumā kopā ar rožu, sandalkoka un jasmīna eļļām.
Ar narcises ēterisko eļļu jābūt uzmanīgam, tā nebūs piemērota visiem, turklāt pārāk lielās devās var izraisīt galvas sāpes vai sliktu dūšu. 
Lielākoties narcises eļļu izmanto smaržu industrijā, retāk aromterapijā – augstās cenas un spēcīgo īpašību dēļ.
Narcises aromātam piemīt afrodiziaka īpašības, to lieto arī kā piedevu skaistumkopšanas produktos – pūderos, ziepēs un lūpukrāsās.

ROMIEŠU KUMELĪTES ĒTERISKĀ EĻĻA

Ir vairākas šķirnes kumelīšu, bet romiešu kumelītes ēteriskā eļļa ir populārākā un dārgākā no tām. Kumelītes aug un zied tikai neilgu brīdi un tiek audzētas Eiropā. Dārgā cena veidojas ne tikai no pieprasījuma un ierobežotiem audzēšanas apstākļiem, bet arī tādēļ, ka no kumelītes ziedlapām var iegūt tikai 0,4-1% eļļas, kas nozīmē, ka nepieciešams liels daudzums ziedu, lai iegūtu pilienu eļļas.
Romiešu kumelītes eļļa ne tikai skaisti smaržo, bet arī iedarbojas nomierinoši un dziedē dažādas ādas problēmas.

NEROLI ĒTERISKĀ EĻĻA

Ar neroli ziediem saistās leģenda – šo eļļu populāru esot padarījusi kāda princese, kura dzīvojusi Itālijas pilsētā Nerolā 17. gadsimtā. Viņa to lietojusi kā smaržas un pievienojusi skaistumkopšanas vannām. Kopš tā laika neroli kļuvusi par vienu no populārajām ziedu ēteriskajām eļļām, kuru bieži izmanto smaržu ražošanā. Tā lieliski spēj papildināt citus aromātus, tāpēc noder ēterisko eļļu maisījumos, kurus izmanto skaistumkopšanā. 
Aromterapijā neroli eļļa tiek uzskatīta par nervus nomierinošu un cirkulāciju uzlabojošu.

KAŅEPJU ZIEDU ĒTERISKĀ EĻĻA

Tā kā kaņepju audzēšanai nepieciešamas speciālas atļaujas un eļļa tiek iegūta tikai no ziediem, tad tās cena ir ļoti augsta. To bieži izmanto smaržās, kā arī ēdienos. Bet nesajauc šo eļļu ar parasto kaņepju eļļu, kas ir ne tikai daudz lētāka, bet tiek ražota no kaņepju sēklām, nevis ziediem. 
Kaņepju ziedu ēteriskā eļļa aromterapijā tiek izmantota relaksācijai un spriedzes mazināšanai, kā arī ādas kairinājumu mazināšanai un sieviešu hormonu līdzsvarošanai.

MAGNOLIJU ĒTERISKĀ EĻĻA

Šī ēteriskā eļļa jau sen tiek izmantota depresijas un skumju ārstēšanā. Tai ir bagātīgs ziedu un citrusu aromāts. Indiāņi šo eļļu izmantojuši arī pret galvassāpēm. 
Magnolijas ēteriskā eļļa ir afrodiziaks, tāpēc apkopojot tās īpašības, pavisam noteikti var teikt, ka šī ir īsta laimes eļļas!

VANIĻĻAS ABSOLŪTS

Vaniļļas ēteriskajai eļļai piemīt arī citām dārgajām eļļām raksturīgās īpašības – tā ir antioksidants, afrodiziaks, palīdz pret drudzi, mazina depresiju, iedarbojas relaksējoši.
Vaniļļas eļļu ļoti plaši izmanto smaržu industrijā. Pievienota skaistumkopšanas produktiem, tā ir burvīga saldi reibinoša. Turklāt pavisam neliels daudzums eļļas sava spēcīgā aromāta dēļ, pietiks ļoti ilgam laikam.

http://www.fragrantica.com/notes/Narcissus-18.html
http://www.livinglibations.com/default/narcissus-absolute-limited-edition
http://www.asianspaproduct.com/ingredient/benefits-of-frangipani-essential-oil/
http://ummah-essentialoil.blogspot.com/2011_01_01_archive.html
http://essentialoilbenefits.org/21-expensive-essential-oils-world/

Nav komentāru: