Kā rodas bērnības labākās atmiņas?

Jūties Labi

Mums katram ir kādas atmiņas no bērnu dienām, kurās gremdējoties, mēs vienmēr pasmaidām un nodomājam, cik gan jauki toreiz bija. Vai tas būtu slepenais štābiņš ceriņkrūmos aiz mājas, vai paslēpes ar sētas bērniem, vai varbūt ģimenes ceļojums ar teltīm... Sagādāt šo paliekošo prieku arī saviem bērniem – tas ir vienkāršāk, kā varētu likties!

Kas cilvēkus dara laimīgākus – jaunas mantas vai nebijušas sajūtas?

Kad iekrāta nauda, ko labāk izvēlēties: iztērēt to par kādu piedzīvojumu – koncertu, ceļojumu, vai par kādu jaunu priekšmetu? Psihologi izpētījuši, ka vērtējot ilgākā laika periodā, piedzīvojumi un nebijušas sajūtas dara cilvēkus laimīgākus, nekā arvien jaunas mantas.
Tas saistīts ar faktu, ka sākotnējais prieks par jauniegūtu lietu, redzot to katru dienu, noplok, cilvēks pie tās pierod. Savukārt piedzīvojumi un emocijas turpina mūs uzmundrināt un dara priecīgus, ļaujot gremdēties par tiem atmiņās vēl ilgi pēc paša notikuma.
San Francisko universitātes pētījumā piedalījās 154 cilvēki, kuriem tika dots uzdevums aprakstīt kādu priekšmetu vai piedzīvojumu, kuru viņi iegādājušies pēdējo 3 mēnešu laikā, lai sevi iepriecinātu. Lai gan visi savu ieguvumu raksturoja kā iepriecinoša tā iegādes mirklī, tie, kuri bija rakstījuši par piedzīvojumu, izrādīja lielāku apmierinātību ar savu lēmumu arī pārbaudījuma veikšanas laikā – tātad vēl ilgu laiku pēc paša piedzīvotā notikuma fakta.
Vispārsteidzošākā bija atšķirība tajā, kā pētījuma dalībnieki raksturoja apkārtējo cilvēku reakciju. Piedzīvojumi raisīja vairāk prieka arī apkārtējos, nekā priekšmetu iegāde. Kopības sajūta varētu būt viens no iemesliem, kāpēc tieši piedzīvojumi, nevis mantas liek cilvēkiem justies laimīgākiem. Kad cilvēki tērē naudu jauniem piedzīvojumiem, viņi bieži tajos iesaista arī citus – vai nu pērkot biļetes sev un draugam uz koncertu, vai arī iegādājoties ceļojumu visai ģimenei, vai varbūt SPA brīvdienu ceļazīmes kopā ar labāko draudzeni. Tas apmierina vienu no cilvēka svarīgākajām vajadzībām – pēc socializēšanās, kas notiek šo piedzīvojumu laikā.
Vēl viens iemesls, kāpēc piedzīvojumi un notikumi dara cilvēkus laimīgākus ir tas, ka tie ļauj viņiem justies dzīvākiem. Cik patīkama ir sajūsma par saullēktu pārgājiena laikā vai saviļņojošais pacēlums pēc lieliska koncerta vai filmas apmeklējuma!
Starp citu, pie jauna pirkuma cilvēks pierod vidēji 6-8 nedēļu laikā. Tas nozīmē, ka sākotnējā sajūsma par jaunu lietu savā īpašumā ar laiku zūd – turklāt jau dažu mēnešu laikā! Kāpēc tērēt naudu lietām, kuras savu vērtību laika gaitā zaudēs tik un tā, ja tā vietā var izvēlēties kopīgu piedzīvojumu ar sev mīļiem cilvēkiem, kuru atcerēties visu mūžu? Vasara ir īstais laiks, kad tas kļūst īpaši aktuāli. 

Vasaras brīvdienas, lai uzlabotu attiecības ar bērniem

Jūties Labi
Vasara ir laiks, kad visi meklē iespējas un idejas, kur un kā pavadīt savu ikgadējo atvaļinājumu. Bieži vien gribās kaut vai tikai izkustēt ārpus pilsētas, bet ne visiem paveicies ar lauku radiem vai pašiem savu lauku īpašumu. Tas ir laiks, kuru izmantot, lai ne tikai atpūstos pie dabas, bet arī pavadītu to kopā ar ģimeni. Bērniem var atrast dažādas nometnes un pulciņus, lai nav jānīkst saulainā laikā istabā pie ekrāniem. Nonākšana ārpus ierastās vides ir īpaši noderīga visu vecumu bērnu attstībā. Un tā kā ikdienā visa ģimene aizņemta ar daudziem pienākumiem, tad reizēm pietrūkst laika, lai tā mierīgi apsēstos un parunātu viens ar otru, nedomājot par pienākumiem, kuri vēl jāpaspēj izdarīt. Bet svarīgi atcerēties, ka neatkarīgi no tā, cik smagi nestrādātu, lai sagādātu bērniem visu nepieciešamo, tas, ko viņi vēlāk atcerēsies – būs tieši kopā pavadītais laiks un tas, cik daudz uzmanības ieguldīts attiecību veidošanā. Paņemta brīva diena darbā, lai aizietu kopā ar bērnu noskatīties futbola spēli vai dotos pārgājienā, galu galā neietekmēs tavu karjeru, bet atstās lielu nozīmi tavās attiecības ar bērnu. Viss atkarīgs no apzinātā lēmuma – es vēlos piestrādāt pie attiecībām ar saviem bēniem!
Tāpēc ņem šo patiesību vērā un izmanto vasaru, lai paveiktu ko īpašu kopā ar bērnu
Kaut ko maģisku un neaizmirstamu, kaut ko nebijušu. Kaut ko, ko veiksiet tieši jūs kā ģimene. Kaut ko, ko neviens no jums neaizmirsīs vēl gadiem ilgi, varbūt pat nekad! Un kas ir svarīgākais – lai to izdarītu nebūt nav nepieciešams liels daudzums naudas, jo piedzīvojumu burvībai nav nekāda sakara ar iztērēto naudas summu. Bērni neatcerēsies, cik daudz izmaksāja pirmās klases ceļojums cauri Eiropai, viņi priecāsies par atmiņām, kas būs no tā palikušas. Lielisks paņēmiens ir apsēsties kopā ar bērniem un ļauties domu lidojumam, pasapņot un atcerēties lietas, kas aizrauj tevi pašu – dalīties tajās ar bērniem un uzklausīt bērnu sapņus par lietām, ko tie gribētu izdarīt. Tās var būt lietas, ko ikdienā nedarat, kaut kas īpašs! Varbūt tas šķitīs mazliet neloģiski, ja bērns, piemēram, gribēs doties kaut kur, uz kurieni ilgi jābrauc, lai galamērķī pabūtu tikai īsu brīdi, bet tas taču ir tieši tas, ko vēlamies iemācīt saviem bērniem – būt drosmīgiem iet neiestaigātus ceļus, sekot savai sirdsbalsij un pārāk nepaļauties uz to, ko par to teiks citi. 

Apņemies šo vasaru padarīt par īpašu laiku, kurā nodibināt ciešu saikni ar bērnu!

Protams, kopīgie ģimenes atvaļinājuma ceļojumi var būt diezgan grūts izaicinājums. Kā izvairīties no ģimenisko brīvdienu neveiksmēm?
  • Esiet reālistiski savās gaidās. Nekad nebūs tā, ka visi būs pilnībā apmierināti ar izvēlētos ceļojumu, galamērķi, ceļošanas līdzekli, naktsmājām utt. Bērni noteikti kādā brīdī pažēlosies – maziem bērniem varbūt liksies garlaicīgi kādi apskates objekti, bet lielākiem bērniem zoo vai spēļu laukuma apmeklējums šķitīs galīgi nevietā. Atcerieties, ka samazinot savu reakciju uz sūdzībām, bērniem samazināsies vēlme sūdzēties. 
  • Ieplānojiet laiku dažādām aktivitātēm, kuras piemērotas katram ģimenes loceklim. Nevar vienlaikus apmierināt pretrunīgas vajadzības vai intereses, bet iespējams taču vispirms izdarīt to, ko grib mazākie bērni, tad kaut, ko vēlas tīņu vecuma bērni un beigās kaut ko, ko vēlas vecāki.Svarīgi šajā procesā iekļaut visus ģimenes locekļus, lai katrs justos novērtēts un piedalījies lēmuma pieņemšanā. 
  • Laikus saplānojiet brīvdienu budžetu – tas ļauj neuztraukties par liekiem izdevumiem. Drošības pēc ieplānojies 10-20% vairāk – neparedzētiem gadījumiem. 
  • Sagatavojoties neparedzētajam. Vecāku reakcija uz viņu pašu vilšanos atvaļinājuma plānu izpildē var spēcīgi ietekmēt visu ģimeni un kopējo noskaņojumu. Jā, varbūt viesu māja izrādījās savādāka, nekā gaidīts vai arī ēdiens nebija kā iztēlojāties, bet jums jāiemācās ar to tikt galā kā ģimenei – pieņemot nepilnības ceļā ar humoru. Galu galā tas nav pasaules gals, meklējiet uz katru negatīvo lietu divas pozitīvās! 
  • Sadarbojieties kā vecāki efektīvi – tas nozīmē nestrīdēties savā starpā, bet sadarboties kā līdzvērtīgiem partneri, kādi jūs arī esat. Atbalstiet viens otru un pieņemiet viens otra vajadzības, meklējot kompromisu – atcerieties, ka jūsu izvēlētie uzvedības modeļi tiek vērīgi pamanīti bērna acīm un bērni tos apgūst ātri. 
  • Ja brīvdienas pavadāt kopā ar citām ģimenēm vai šķirtās ģimenēs- divas jaunās ģimenes kopā, iepriekš pārrunājiet ar bērniem šo situāciju. Ka iespējamas atšķirības ģimeņu modeļos, audzināšanas paņēmienos, tradīcijās. 
  • Atvaļinājums un ceļojums var būt izaicinājums, kurā būs gan cēlumi, gan kritumi, kā jau tas dzīvē notiek. Ideālais variants ir cerēt uz labāko, bet būt gataviem samierināties ar esošo. 
Viens no veidiem, kā padarīt vasaras brīvlaiku īpašu, ir atrast piemērotu nometni bērniem, vai doties uz tādu, kura paredzēta visai ģimenei kopā. Bet bez attiecību stiprināšanas starp vecākiem un bērniem, tās būs arī īpaši vērtīgas tieši bērniem – esot dabā, ārpus ierastās vides.

10 iemesli, kāpēc nometnes ir lieliskas un ko tās dod bērniem

Jūties Labi

Kustība!

Iespēja pavadīt laiku aktīvi izkustoties. Mūsdienās bērni lielu daļu laika pavada sēžot pie datora vai televizora, bet ārpus mājas pieejami mobilie telefonu un planšetes. Nometnēs ir organizētas sporta aktivitātes un nenopietnas jautrās sacensības, kas ļauj bērnam izskrieties, peldēt, lēkt, kāpt pāri šķēršļiem un izlādēt uzkrāto enerģiju. 

Tu vari!

Tā ir iespēja izjust panākumu garšu un iegūt ticību savām spējām. Nometnes palīdz bērniem veicināt pašapziņu un ticību saviem spēkiem, jo nav jāiekļaujas akadēmiskās vides rāmjos, kur ir noteiktas prasības gan fiziskā, gan sociālās uzvedības  ziņā. Nometnēs organizētās aktivitātes nenotiek ar mērķi gūt atzīmes, bet ļauj izpausties un justies paveikušam kaut ko īpašu. Nometne iemāca bērniem pavisam vienkāršu lietu – to, ka viņi var. 

Nost ar grafikiem! 

Nometnēs, lai arī kontrolēta vide, to galvenais mērķis ir izklaide – bērni var visu dienu spēlēties, iesaistīties atrakcijās, nesekojot stingram laika grafikam. Nav jāpaspēj uz skolu, pulciņu, nav jāiekļaujas striktos laika rāmjos, viss, kas notiek nometnē ir brīvā gaisotnē un ļauj bērniem atpūsties no ikdienas ierobežojumiem, smieties un vienkārši būt bērniem visu cauru dienu! Nometnes ir kā ilga spēle. 

Nost ar bailēm! 

Nometnē ir dažādi uzdevumi, kuri var neizdoties ar pirmo reizi, taču atbalstošā gaisotne ļauj justies droši, lai mēģinātu sasniegt mērķi vēlreiz un tas bērniem ļauj saprast, ka ja arī kaut kas neizdodas uzreiz, ir vērts mēģināt vēlreiz, jo tikai tā var apgūt jaunas prasmes. 

Nost ar tehnoloģijām! 

jūties labi
Atliek vien bērnu uzmanību novērst no datoriem, telefoniem un visādiem citiem ekrāniem, lai tie sāktu atklāt savas radošās spējas un iesaistītos komunikācijā ar pasauli – īstiem cilvēkiem, īstām aktivitātēm un īstām emocijām. Tas ļauj bērnam apjaust, ka vienmēr ir daudz  vairāk interesantas lietas, ko darīt, kā tikai sēdēt pie televizora. Nometnēs viss notiek pa īstam! 

Jaunas iemaņas 

Nometnēs kopā ar precīzām instrukcijām, strukturētā un kontrolētā vidē, izmantojot papildaprīkojumu un palīglīdzekļus, bērniem ir reāla iespēja iemācīties lietas, kuras tiem var noderēt visu dzīvi. Gan fiziskās izturības ziņā, gan arī māksliniecixsko talantu atklāšanā un piedzīvojumu kārē. Izmēģinot dažādas lietas, bērni labāk sāk saprast, kas ir tas, kas viņiem interesē no visa, ko dzīve piedāvā. 

Sociālās iemaņas 

Jūties Labi
Nometnē veidojas neliela kopiena, sabiedrības grupa, kurā visiem jāiesaistās, jāsadarbojas un jāiemācās cienīt vienam otru. Vai tā ir būšana kopā ar citiem dažādās aktivitātēs, vai vajadzība dalīties pienākumos – nometne dod bērniem iespēju apgūt problēmsituāciju risināšanu, kompromisu meklēšanu un komunikācijas veidošanu. Tā ir vieta, kur iemācīties komandas garu! 

Atpakaļ pie dabas! 

Mūsdienās pilsētas bērniem tik ļoti trūkst dabas tuvuma, ka tie reizēm pat nezina pavisam elementāras lietas – no kurienes kartona pakās rodas piens, kā aug kartupeļi vai kā uzvesties ieraugot savvaļas dzīvniekus. Savu lielāko dzīves daļu pavadot iekštelpās, nometnē bērni var beidzot atgūt saikni ar dabu. 

Jauni draugi! 

Jūties Labi
Nometne ir lieliska vieta, kur iegūt jaunus draugus, bieži vien tie kļūst par labākajiem draugiem uz visu mūžu, jo kopējie piedzīvojumi, panākumi, zemais sociālais spiediens, kas valda skolās, ļauj bērniem justies atbrīvotākiem, būt sev pašiem un vieglāk iedraudzēties ar citiem. Nometnē visi jūtas vienoti – dziedot, smejoties, runājot, spēlējoties, gandrīz visu darot kopā. Tā ir auglīga vide, kurā rasties patiesai draudzībai!

Vai tev jau radusies kāda ideja, kā šo vasaru padarīt sev un savai ģimenei par neaizmirstamu piedzīvojumu? 
JūtiesLabi.lv komanda šovasar noskaņojusies tieši tādam mērķim un neatrodot piemērotu piedāvājumu, nolēma organizēt savu nometni! 2 dienu garumā, 30 minūšu brauciena attālumā no Rīgas esam sagatavojuši ko īpašu – nometni ģimenēm ar bērniem. Šeit nebūs vecuma ierobežojumu, priecāsimies, spēlēsim spēles, veiksim atjautības uzdevumus, stāstīsim spoku stāstus pie ugunskura, iepazīsimies ar citām aktīvām ģimenēm, apmainīsimies ar pieredzi un iegūsim jaunus draugus! 
Mūsu vīzija ir pavisam vienkārša – laimīgi bērni un stipras ģimenes, kuras gatavas iesaistīties šajā radošajā pasākumā, lai viena otru iedvesmotu un rastu spēku tai lielajai mīlestībai, gudrībai un pacietībai, ko prasa patiesas, ģimeniskas rūpes vienam par otru!
Apskatīt nometnes afišu

http://www.rockbrookcamp.com/parents/children-camp-great/
https://www.psychologytoday.com/blog/savvy-parenting/201401/having-great-and-imperfect-family-vacation
http://edition.cnn.com/2009/HEALTH/02/10/happiness.possessions/

Nav komentāru: