Uzveic rudens skumjas


 JutiesLabi.lv

Rudens ir gadalaiks, kad nobriest raža, sāk krāsoties lapas, dienas kļūst īsākas un paceļot skatu pret debesīm, redzam pāri lidojam kliedzošus gājputnus. Te pat vispozitīvāk noskaņota dvēsele uz brīdi saraujas smeldzīgā apziņā, ka vasara ir cauri un priekšā atkal gara, tumša ziema... 

JūtiesLabi.lv

Rudens ir melanholisks gadalaiks, kad gribas apstāties un padomāt par šogad paveikto – kas paspēts un kas vēl ieplānots, par attiecībām un dabas ritmiem – viss reiz sākas un viss reiz beigsies. Bet rudenī ir arī tik daudz skaista, par ko priecāties!

Jāiemācās ne tikai skumt, bet arī apzināti vērst savu uzmanību uz lietām un iemesliem, kas raisa šīs skumjas, lai attiecīgi rīkotos un uzlabotu savu pašsajūtu.
Jūties Labi!

1. Enerģijas un iedvesmas trūkums

Kad trūkst enerģijas, trūkst arī iedvesmas – ja tas notiek situācijās, kuras prasa būt radošam, tā kļūst par nomācošu problēmu, kas raisa saspringumu attiecībās, neļauj attīstīt labās idejas un atbrīvoties no sliktajām. Un turpat jau aiz stūra arī glūn sajūta it kā tu būtu atrauts no realitātes.
JutiesLabi.lv 

Ko darīt?

Rīkojies! 

 

 • Lai atjaunotu savu enerģijas plūsmu – pavingro, izkusties fiziski, izej pastaigā vai aizej nopeldēties baseinā, ieslēdz savu mīļāko mūziku mājās un izdejojies, nedomājot, kā tas izskatās no malas!
 • Iesaisties sociālās aktivitātēs, atļauj sev pieņemt palīdzību, ja kāds tev to piedāvā.
 • Pārskati savu ēdienkarti – kad laiks paliek vēsāks, mēs mēdzam neapzināti sākt ēst vairāk un dzert mazāk ūdeni. Uzmanies, nepārslogo savu organismu ar pārēšanos un atceries dzert ūden!
 • Izpildi nelielu sevis izpētes uzdevumu, kas tevi iedvesmos rīkoties. Apsēdies un padomā, ko tu gribētu darīt, ja tevi nekas neierobežotu? Ja nauda nebūtu problēma, ja tev būtu viss pasaules laiks – ko tu darītu savādāk, nekā tagad? Kas tu būtu? Kaut uz minūti apklusini savu iekšējo paškritiķi un ļaujies pasapņot. Šis uzdevums var atklāt kādu nejaušu ideju vai iedvesmas dzirksti, ko līdz šim varbūt nebūsi apzinājies, bet kas tev ir ļoti svarīga.

2. Uztraukšanās par visu iespējamo

Enerģijas trūkums var radīt situāciju, kad par visu sāc pārlieku uztaukties un satraukties. Dažreiz tas saistīts ar nespēju atlaist un atbrīvoties no pagātnes vai nevajadzīgām lietām savā dzīvē. Citreiz – ar pārmērīgu koncentrēšanos uz mērķiem, kuri patiesībā nav prioritāte. Uztraukšanās traucē justies dzīvam un priecīgam, un var atstāt cilvēku pavisam iztukšotu. 
JutiesLabi.lv 

Ko darīt?

Atkāpies soli atpakaļ! 
 • Pajautā sev: “Kas notiek? Vai manas sajūtas radušās iekšēju vai ārēju iemeslu ietekmē? Kas tie ir par iemesliem? Vai tie ir pamatoti? Vai esmu piedzīvojis līdzīgas rūpes un uztraukumus jau iepriekš savā dzīvē un vai nav pienācis laiks kaut ko mainīt, lai šī ierastā shēma neturpinātos?” Mēģini saprast, kādas pārmaiņas tev savā dzīvē vajadzētu veikt, lai atbrīvotos no nomācošajām domām un uztraukumiem.
 • Sāc kaut ar sīkumiem, bet soli pa solim centies pārveidot savu esošo situāciju, lai uzlabotu pašsajūtu un pārveidotu nogurdinošās emocijas!

3. Nespēja saskatīt lietas plašākā kontekstā

Ja nu abi pirmie rudens skumju un noguruma iemesli pārņēmuši cilvēku reizē, tad tiem dabiski seko arī trešais – nepārtraukta domu riņķošana ap vienu un to pašu. Tas nomāc un gadās aizmirst, ka uz visu var paskatīties plašāk, no cita skatu punkta. Tuvojoties gada noslēgumam, rudenī cilvēki mēdz izjust šaubas, vai paspēs izdarīt visu šogad ieplānoto, un reizēm aizraujas ar sevis šaustīšanu vai pārlieku koncentrēšanos uz kādu vienu lietu/problēmu/uzdevumu, kuru bija apņēmušies izpildīt šajā gadā.
JutiesLabi.lv 

Ko darīt?

Neļauj savām domām nemitīgi riņķot ap vienu un to pašu! 

 
 • Protams, neaizmirsti savus mērķus, bet necenties tos izpildīt līdz pilnīgam emocionālam izsīkumam. Atkāpies soli, iepauzē un centies paskatīties uz to visu plašāk. Varbūt situāciju var risināt pavisam savādāk, bet varbūt jākoriģē pats mērķis?
 • Izmēģini ko jaunu, izkāp no savas komforta zonas – tas ne tikai uz mirkli novērsīs uzmanību, bet var radīt jaunas idejas un iedvesmu, kā efektīvāk sasniegt plānoto.

4. Melanholija

Rudenī ir viegli ļauties melanholijai. Ja neuzmana savas emocijas, tās var aiziet lejupejošā spirālē un kļūt par nopietnu problēmu.
JutiesLabi.lv

Ko darīt?

Novērs savu uzmanību. 
 • Dodies pastaigā, uz kino, izmēģini sporta aktivitātes, tiecies ar draugiem.
 • Pajautā sev: Kas ir manu skumju pamatā, kas tās izraisa? Vai ir kādi viedokļi un uzskati, caur kuriem es skatos uz konkrēto situāciju? Kas man liek justies skumji? Varbūt tās ir kultūras un sabiedrības uzliktās gaidas, kuras nejūtos spējīgs attaisnot?
 • Rīkojies un izvērtē, kā skumjas ietekmē tavu ikdienu un pārskati vēlreiz tos attaisnojumus, kurus izmantoji, lai sākotnēji izskaidrotu savas skumjas.

5. Pārpūle un izdegšanas sindroms

Kad gads tuvojas savam noslēgumam, dienas kļūst īsākas, mazinās enerģijas līmenis, noteiktus pienākumus un uzdevumus gribas pabeigt ātrāk. Izdegšanas sindroms šajā laikā var uzrasties ne saukts, ne lūgts ar ikgadēju regularitāti.

Ko darīt?

Neļauj sev ieslīgt tikai pienākumos!
 • Sāc ar sevis un savu vajadzību apzināšanos un nevis dari mazāk, bet dari vairāk – bet tieši tās lietas, kas tev sagādā prieku. Varbūt tev vajadzēs piestrādāt pie savas laika plānošanas, lai to visu paspētu, bet tu paveiksi daudz patīkama sev par prieku.
 • Mēģini ieplānot laiku mieram un atpūtai, lai pienācīgi atgūtu enerģiju. Pavadi šo laiku pārdomājot, kas tev ir svarīgi, kas slēpjas tavā būtībā, kas tev ir un ko vēlies sasniegt. Un lieliski, ja vari to darīt esot brīvā dabā – izbaudot atvasaru, siltas rudens dienas, krāsas dabā un vēso rudens vēju. Tas uzmundrinās visas tavas maņas un atmodinās prātu no saguruma!
 • Palutini sevi! Uzrīko mājās SPA dienu, izbaudi smaržīgu vannu, piepilini savam ķermeņa krēmam kādu smaržīgu un sev tīkamu ēterisko eļļu, vai veic meditāciju pie aromeļļas lampas. 
JutiesLabi.lv

Uzmundrini sevi izmēģinot ko jaunu – smaržīgu, dziļi attīrošu un maigu arompīlinga rituālu! Nāc uz 3 stundu praktisko nodarbību, kur to varēsi iemācīties un izbaudīt, lai padarītu skaistāku savu rudeni! :) 
Arompīlings. JutiesLabi.lv


Avots: https://www.psychologytoday.com/blog/attention-training/201310/5-reasons-be-mindful-autumn-and-how

Nav komentāru: