Mandalas iedvesmo


Mandalu zīmēšana

Kas ir mandala?

Jau pats vārds vien ir tik skanīgs un apaļš, kā ideja un forma, ko tas apzīmē. Vārds 'mandala' no sanskrita tulkojams kā 'aplis'. Mandala gadu tūkstošiem sen dažādās kultūrās izmantota sakrāliem rituāliem un simbolizē vienotību, veselumu, harmoniju, mūžības bezgalīgo cikliskumu.
Grafiski mandala izskatās, kā no centra izejoši dažādi elementi – trīsstūri, kvadrāti, apļi, līnijas, spirāles un ziedlapiņas. Liela loma vienmēr ir arī krāsai un formu ritmam, kas rada nomierinošu, hipnotizējošu iespaidu. 

Prāts nomierinās un cilvēka gars atmostas jauniem atklājumiem.


http://www.jutieslabi.lv/2015/11/mandalas.html
Aplis un mandalas forma atrodama ik uz soļa dabā – ziedos, sniegpārslās, gliemežvākos – tajos saskatāmi sakrālās ģeometrijas principi. Gluži tāpat pēc apļveida principa veidots arī Visums un mūsu dzīves cikliskums. Tieši spirālveida koncentrētā enerģijas plūsma un nepārtrauktība ir tas, kas mandalas padara par tik spēcīgiem palīglīdzekļiem meditācijā un sevis dziedināšanā. Tai ir skaidrs fokusa punkts, aizraujošas krāsas un formas, tā palīdz koncentrēties un noturēt uzmanību. Zīmējot mandalas bez priekšrakstiem, tikai vadoties no savas iedvesmas un tā brīža noskaņojuma, var atklāt zīmētāja zemapziņas noslēpumus, fizisko, emocionālo un un dvēselisko noskaņu.
Psihologs Karls Gustavs Jungs mandalas padarīja populāras Rietumu pasaulē, uzskatot, ka tajās izmantotās krāsas un simboli ir dziedinoši un var palīdzēt cilvēkam savas dziļākās būtības atklāšanā. Viņš uzskatīja, ka mandala ir cilvēka Patības (Es) simbols. Un ja sapņos parādās mandalas vai apļa simboli, tas nozīme, ka cilvēks gatavojas jaunām pašatklāsmēm un pašizaugsmei.
Mandalas var ne tikai zīmēt, bet arī ļauties to maģiskajam spēkam un iedvesmoties dažādām citām radošām izpausmēm – piedāvājam 6 idejas neparastai mandalu radīšanai!

 

Mandalas no dabas objektiem 

Ketija Kleina sevi raksturo kā augu, dzīvnieku, cilvēces mīlētāju un tic, ka it visā atrodama daļa dievišķā. Viņa veido danmalas (sanskritā dān: devējs, mālā: ziedu vainags, vītne), kas būtībā ir no dabiskiem materiāliem veidotas mandalas. Vispirms viņa nonāk meditatīvā stāvoklī un attīra prātu, tad savāc ziedus un dabas objektus, no kuriem veido brīnumainas formas un rakstus. Ketija iedvesmojas no klusuma un viņas veidotās danmalas mums atgādina par vajadzību ieklausīties dabas un dzīvības mūžīgās mistērijas balsī.
Nākošreiz dodoties pastaigā pa mežu vai pludmali, attīri prātu, elpo dziļi, pameditē, un izbaudot mirkli, gūsti iedvesmu izveidot zem kādas priedes savu īpašo veltījumu Zemes Mātei un Dabas Ritmiem.
Vairāk attēlu Ketijas mājas lapā

Lielizmēra mandalas dabā


Mākslinieks Saimons Beks mandalas veido sniegā un smiltīs. Francijas Alpos, kur viņš pavada ziemas, aizsalušajos ezeros un nogāzēs vai vasarā pludmalēs viņš ar sniegakurpēm kājās, strādājot 5-9 stundas dienā, veido milzīgas, futbola laukuma izmēra mandalas. Viņa mākslas darbu mūžs atkarīgs no laika apstākļiem un reizēm viņam arī neizdodas tos pabeigt. Bet viņš par to daudz nebēdā – papildus meditatīvajam prāta stāvoklim, galvenais iemesls šai nodarbei esot fiziska izkustēšanās. Saimons uzsver, ka svarīgāk nevis attālināties no realitātes, bet maksimāli saasināt savu uztveri, lai spētu novērtēt pasauli ap mums.
Iedvesmojies no Saimona grandiozajiem zīmējumiem un izmēģini staigājot pludmalē vai tukšā stāvvietā, kad uzsnidzis pirmais sniegs (varbūt pat pusstundu pirms darba), izveidot savu lielizmēra mandalu! Tai nav jābūt perfektai, bet galvenais ir būt esošā mirkļa radītpriekā un ļauties Dabas mainīgumam – jau pēc mirkļa skaistais var izzust, bet iekšēji izjustais prieks saglabāsies.
Vairāk par Saimona mākslas darbiem viņa mājas lapā

Punktu mandalas uz akmeņiem


Māksliniece Elspeta Maklīna aizraujas ar mākslas darbu veidošanu izmantojot tikai un vienīgi krāsainus punktiņus dažādos izmēros. Viņa pati saka, ka šis process ir meditatīvs un nomierinošs – tik lielā mērā, ka viņa tam izvēlējusies veltīt visu savu dzīvi. Elspetas krāsainie akmeņi ir īpaši iedvesmojoši – tie izskatās kā mazas mandalas, kuras tā vien gribas paturēt rokās brīžos, kad gribas koncentrēties, attīrīt prātu no uztraukumiem, vai arī kad vienkārši sirds kāro priecāties par kaut ko skaistu.
Arī Tu vari izveidot savu mandalas akmeni – viss, kas nepieciešams ir akrila krāsas un maza otiņa. Izmēģini koncentrēšanos uz konkrētu vārdu vai sajūtu un sāc veidot savu punktu mandalu!
Vairāk attēlu Elspetas Facebook lapā 

Ēdiena mandalas


Amalija Busarda studē mākslu un ir ēdienu fotogrāfe. Mēdz teikt, ka ar ēdinu nespēlējas, bet šo drīzāk var uztvert kā skaistu ēdinu pasniegšanas mākslu vai dekorēšanu. Viņa skaidro, ka pirms 6 gadiem sākusi ēst tīru, neapstrādātu pārtiku un kļuvusi par veģetārieti, bet svaigie dārzeņi un augļi izskatījušies tik skaisti kārdinoši, ka izlēmusi tos sākt fotografēt un ar attēliem dalīties šim nolūkam speciāli izveidotā Instagram profilā. Izmantojot pārtikas produktus, Amālija veido veģetārus mākslas darbus – ēdienu mandalas, kuru pamatā ir vēlme iedvesmot citus izvēlēties ēst veselīgi.
Dekorēt var ne tikai kūkas vai svētku galda salātus lielajā bļodā, bet arī ikrīta brokastis. Pārsteidz savus mīļos vai vienkārši iepriecini sevi un pamēģini izveidot mandalu arī savā šķīvī. Protams, domājot labas domas un tādējādi sevi ne tikai noskaņojot veiksmīgai dienai, bet faktiski apēdot pašas radītos labos vēlējumus! :)
Vairāk bildes Amālijas Instagram profilā 

 Ledus mandala ziemas dārzam

Šai mandalai nepieciešams dabas spēks. Process ir pavisam vienkāršs:
  • ielej lēzenā traukā ūdeni – vislabāk vienmērīgi dziļš trauks, lai veidotos vienāda biezuma ledus ripa
  • izkārto tajā krāsainus dabas elementus – vai nu dzērvenes un egļu zarus, vai vasarā salasītus un kaltētus ziedus, vai arī sniegpārslas formā tamborētu galda sedziņu (neaizmirsti ievietot arī auklu, aiz kuras ledus mandalu varēsi pakārt)
  • noliec kompozīciju sasalt – saldētavā vai uz balkona, ja ārā jau ir sals.
Un nākošajā dienā vari savu ledus mandalu piekārt pie ārdurvīm vai arī ja tev ir dārzs – koka zaros, piešķirot ziemīgajai ainavai neparastus krāsu akcentus!
Avots 

Mandala rokdarbniecēm 


Katra, kura kaut reizi tamborējusi galda sedziņu, zina, ka tamborēšana ir ne vien nomierinoša, bet arī gala rezultāts ir visai līdzīgs mandalas zīmējumam – tāpat pacietīgi jāveido raksti, uzmanīgi, pa vienam motīvam vien. Bet vai esi mēģinājusi uztamborēt krāsainu mandalu? Gluži tāpat, kā zīmējot, arī šeit vari izvēlēties sev tīkamas krāsas un veidot neparastus rakstus. Iespējas ir bezgalīgas – sienas dekori, galda sedziņas, pledi, plecu lakati, spilveni un pat pufi! Viss atkarīgs no tā – cik lielam izaicinājumam esi gatava.
Mandalas segas raksts 3 izmēros, angļu valodā
20 dažādu mandalu raksti
Mandalas tamborēšana ar izcilām bilžu pamācībām iesācējiem

Nav komentāru: