Ziemassvētku dāvināšanas trakums


Pieņemt dāvanu nozīmē pieņemt identitāti, ko tā nes sev līdzi. Dāvināšana praktiski parāda, ko dāvinātājs domā par citiem. Tas ir viens no veidiem, kā uzskatāmi atklājas tas, kā citi mūs redz.

Dāvanas pasniedzējam jābūt pietiekami informētam, lai zinātu, ko tieši kuram un kad dāvināt, būt pārliecinātam par savu gaumi un to, ka viņa nodomi tiks pareizi interpretēti. Tieši tāpēc, ka dāvinām cilvēkiem kaut ko, mūsuprāt, “piemērotu”, tik daudzas svarīga biznesa dāvanas ir dārga alkohola pudeles vai ekstravaganti biroja dekori, vai arī tik daudzas sievietes jūtas vīlušās, saņemot kārtējo saimniecībā noderīgo lietu.
Dāvanas var kalpot par dominances un varas izrādīšanu – sevišķi, ja apdāvinātais nespēj atbildēt ar to pašu. Ne velti ir teiciens, ka nelielas dāvaniņas vairo draugus, bet dārgas – ienaidniekus.
Lai novērstu šo dāvanu izraisīto “parādā palikšanas sajūtu”, kad katru gadu visi viens otru cenšas apdāvināt ar arvien dārgākām dāvanām, daudzas ģimenes un arī organizācijas, kurās pastāv kolēģu savstarpējā apdāvināšanās tradīcija, kopīgi vienojas par robežām – vai nu atsakoties no dāvanām vispār, nosakot maksimālo dāvanas vērtības summu vai izlemjot dāvināt tikai saldumus un simboliskas dāvaniņas.
Lai atrastu pareizo dāvanu, jāzina, kas to padarīs īpašu. 

Piecas universālas lietas, kas dāvanu padara vērtīgu ir:
  1. Vēsturiska nozīme. Ģimenē, no paaudzes uz paaudzi mantota lieta vai kādai slavenībai piederējis priekšmets. Arī lieta, kas atgādina par abiem – dāvanas devējam un saņēmējam – nozīmīgu notikumu vai vietu.
  2. Nemateriālā vērtība. Dažas ar roku darinātas lietas prasa dāvinātājam ziedot visai daudz sava laika un rūpju. Tām var nebūt liela vērtība naudas izteiksmē, bet tām piemīt liela personīgā vērtība.
  3. Pārsteiguma moments. Negaidīta dāvana ir īpaša tieši tāpēc, ka tā nebija gaidīta. Pārsteigums var slēpties ne tikai pašā dāvanā, bet arī tajā kad, kur, kā tā pasniegta.
  4. Labie nodomi. Kad dāvana izsaka vēlmi palīdzēt vai uzmundrināt otru, tā tiek uztverta kā ļoti pārdomāta un vērtīga, pat kā sava veida aizstājējs dāvinātāja klātbūtnei, kad tas nav iespējams.
  5. Ideālā dāvana. Jo labāk cilvēki viens otru pazīst, jo vieglāk atrast dāvanu, ko saņēmējs tiešām vēlas, novērtē, par kuru sapņo, bet pats sev nepirktu. Tā ir dāvana, kura nezaudē savu vērtību vēl ilgu laiku, varbūt pat daudzus gadus.

Dāvanu gādāšana, dāvināšana un saņemšana cilvēkos raisa ne tikai prieku vien, bet arī daudz stresa un uztraukumu. Vai dāvana saņēmējam patiks, vai man patiks man dāvinātā dāvana un nebūs jāizliekas?... Tie ir tikai daži no uztraucošajiem jautājumiem, kuri pazib mūsu galvās. Jo dāvanu apmaiņa ir viena no sociālo saišu stiprināšanas tradīcijām un nepareiza dāvana var attiecības ne tikai pabojāt, bet pat izjaukt emocionālo saikni.  
Vīrieši vairāk nekā sievietes uztraucas dāvanas gan saņemot, gan dāvinot, bet sievietes parasti ir tās, kuras biežāk uzņemas atbildību par dāvanas izvēli, saiņošanu un pasniegšanu, ja tiek dāvināta kopējā dāvana (no ģimenes/no pāra). 

Kāda ir veiksmīga dāvana? 


Kā noteikt, ka saņēmējam dāvana patiešām patīk?  
Atbilde pavisam vienkārša – neverbālie signāli!

Ja saņēmējam dāvana patīk:

  • viņš uzturēs lielāku acu kontaktu ar tās dāvinātāju,
  • priecāsies un izteikti izrādīs savas sajūtas – vēlēsies uzreiz dāvanu izmēģināt, uzmērīt, parādīt citiem.

Ja saņēmējam dāvana nepatīk:

  • viņš izvairīsies no skatīšanās acīs tās dāvinātājam, lai nejauši neatklātu savas patiesās jūtas,
  • nesmaidīs no sirds (smaida tikai mute, bet ne acis), jo grūti taču smaidīt pa īstam, ja neesi priecīgs,
  • un nemanāmi iesaiņos dāvanu atpakaļ papīrā un noliks kaut kur nost.Nāc gatavot paštaisītas un aizraujošas dāvanas saviem mīļajiem Ziemassvētku meistarklasēs! Svētku sajūta sākas ik vienā no mums!

Avoti: viens un otrs 

Lasi arī
http://www.jutieslabi.lv/2016/10/ZSvetkudarbn.html

http://www.jutieslabi.lv/2016/10/eglitei-visskaistako-rotu.html

http://www.jutieslabi.lv/2016/10/ZdarbnicaMaziem.html
 

Nav komentāru: