Kā izvēlēties ēteriskās eļļas?


Viss sākas un beidzas ar vienu vienīgu faktoru - ēteriskās eļļas kvalitāti!
Būtiskas izmaiņas notikušas cilvēku uztverē, mēs vairs negribam mākslīgo un sintētisko, tiecamies pēc visa dabīgā un atgriežamies pie savām saknēm un senām zināšanām. 
Arī mājas tīrīšanas līdzekļos, ne tikai kosmētikas produktos šī tendence ir novērojama. Bet atrast un izvēlēties labāko, kvalitatīvāko un vēl par pieejamu cenu ir gana sarežģīts uzdevums. Stundām jāpēta internets, jāmeklē informācija, jāsalīdzina, vai jāstaigā pa veikaliem. Kas tev kā patērētājam var šo uzdevumu atvieglot? 

Jautājumi, uz kuriem jāatrod atbilde, lai nopirktu labu ēterisko eļļu:
  • Kas jāņem vērā, lai atpazītu un izvēlētos augstas kvalitātes ēterisko eļļu?
  • Ko tev jāmāk ieraudzīt uz eļļas iepakojuma?
  • Kas garantē ēteriskās eļļas tīrību un ko tas vispār nozīmē?
  • Kā kvalitāti ietekmē cena?
Kam jāpievērš uzmanība, pērkot ēterisko eļļu? 

1. Cena

Izvēloties ēterisko eļļu cenas aspektā, jāsaprot, kā šī eļļa top. Ir nepieciešami 113 kilogrami (!) rožu ziedlapiņu, lai saražotu tikai 30 ml pudelītes eļļas! Tas taču izskaidro, kāpēc rožu absolūts maksā tik cik maksā, vai ne? Citas eļļas ir vieglāk iegūstamas, bet tik un tā būs 
nepieciešams milzīgs skaits augu, lai no tiem taptu neliels daudzums eļļas. 
Tas nozīmē, ka kvalitatīva ēteriskā eļļa nekad nebūs lēta. Lai arī ne vienmēr dārgāks ir labāks (mārketinga nolūkos balti meli var būt ne tikai neskaidros norādījumos uz etiķetes, bet arī uzpūstā cenā), atceries patiesību: ja kaut kas šķiet pārāk labs, lai būtu patiess, tad visticamāk arī nav! Neuzķeries uz atlaižu akcijām, noliktavu tipa veikalu piedāvājumiem vai tirgotājiem, kuri pārdod ēteriskās eļļas par ļoti zemām cenām vai arī visas eļļas vienādā cenā.
Vienīgais mierinājums, kad nākas izdot daudz naudas par tīru un kvalitatīvu eļļu – tev vajadzēs tikai pavisam nelielu pilīti šīs eļļas vienā reizē un tā būs izmantojama vēl ilgu laiku.

2. Ēteriskās eļļas tīrība
ArompīlingsRunājot par “tīrām” ēteriskajām eļļām, ko tas īsti nozīmē? Diemžēl nav viena standarta, kā tīrību izmērīt. Un tīrība ne vienmēr nozīmēs, ka ēteriskā eļļa darbosies efektīvāk. Pat 100% tīras eļļas var būt nepareizi apstrādātas un nedos neko vairāk, kā vien patīkamu smaržu, bet nekādu terapeitisko efektu. Ārstnieciskās vielas ēteriskās eļļas sastāvā var mainīties atkarībā no sezonas, kad tās ievāktas, atšķiroties pa gadiem vai pēc reģiona, kur augs ir audzis. Arī eļļas ekstrakcijas process ietekmē ķīmisko vielu līdzsvaru – atkarībā no tā, kā eļļa glabāta no tās iepildīšanas pudelītē līdz brīdim, kad to attaisi mājās.
Ēteriskās eļļas tīrība ir svarīgs aspekts – gadās negodīgi ražotāji, kuri peļņas nolūkos atšķaidīs esenci. Tāpēc svarīgi atrast uzticamu ražotāju, kurš specializējas ēteriskajās eļļās un tādējādi līdz minimumam tiek samazināts risks iegādāties atšķaidītu produktu. Ja ražotājam un pārdevējām ēteriskās eļļas ir tā vienīgais vai galvenais produkts un peļņas nesējs, viņš būs ieinteresēts tikai un vienīgi kvalitatīva produkta pārdošanā. 

3. Ēteriskās eļļas testi
Pirmā lietā, ko noteikti jāskatās, nosakot ēteriskās eļļas izcelsmi, ir botāniskais auga nosaukums un atsevišķos gadījumos ķīmiskais tips (chemotype). Ķīmiskais tips tiek noteikts atkarībā no tā, kur konkrētais augs audzis. Bet tas tiek piešķirts tikai atsevišķiem augiem (piemēram, rozmarīnam). Auga izcelsmes valsts, izmantotais eļļas spiešanas process un destilēšanas datums vai lietošanas termiņš arī ir svarīga informācija, kam jāpievērš uzmanība.
Jebkurš ēterisko eļļu ražotājs, kurš šai lietai pieiet nopietni, būs veicis vismaz divus izmēģinājuma testus – gāzes hromatogrāfiju un masspektrometriju (GC/MC). Atbildīgi ražotāji šos testus veic katram produktu metienam, kas saņemts pēc destilēšanas. Daudzi arī publicē šo testu rezultātus savās mājas lapās, citi informāciju sniedz pēc pieprasījuma. Daži ļoti augstas kvalitātes ēterisko eļļu ražotāji testu rezultātus nepublicē, bet tie kuri to tomēr dara ir vairāk iecienīti starp pieredzējušiem aromterapijas speciālistiem. 

4. Terminoloģija

Terapeitiska vai ārstnieciska ēteriskā eļļa
Ēterisko eļļu tirgotāji šos divus terminus labprāt izmanto, lai apliecinātu sava produkta pārākumu pār citiem. Šie nav standartizēti termini un nozīmē tikai to, ko pats pārdevējs ar to saprot. Tā nav patērētāja maldināšana, bet tie neatbilst nekādiem ēterisko eļļu industrijā lietotiem standarta kritērijiem.

Bioloģiska, nemiglota un ievākta savvaļā
Noteikti vēlamākas ir bioloģiskās ēteriskās eļļas, jo visi ķīmiskie piesārņojumi, kuri nonāk uz augiem, koncentrētā versijā būs arī ēteriskajā eļļā. Sevišķi svarīgs šis aspekts ir citrusu ēteriskajās eļļās, kuru audzēšanā izmanto ļoti daudz pesticīdus. Termins “bioloģisks” nozīmē atšķirīgas lietas dažādās valstīs, bet tas noteikti ir papildus rādītājs eļļas kvalitātei. Daži tirgotāji savas eļļas pārdod ar uzrakstu “nemiglots”, ar to saprotot, ka augi nāk no fermām, kuras nav bioloģiski sertificētas, taču nemiglo savus stādījumus. Izejvielas daudzām eļļām tiek vāktas arī savvaļā. 

Cita svarīga informācija
Daži tirgotāji piedāvā papildus informācijai arī citu testu rezultātus vai lietošanas pamācības. Jebkurš augstas kvalitātes ēteriskās eļļas ražotājs noteikti sniegs plašu informāciju un neko neslēps attiecībā uz eļļas izcelsmi un ražošanu.
http://www.jutieslabi.lv/2016/12/eterisks.html
Pievērs uzmanību arī tam, vai uz iepakojuma ir atsauce uz kādām startptautiski vai nacionāli atzītām oficiālām organizācijām, piemēram, ASV tāda ir Nacionālā Holistiskās Aromterapijas asociācija (NAHA – National Association for Holistic Aromatherapy). Tas uzreiz nozīmē, ka ražotājs atbilst noteiktiem asociācijas ētikas standartiem. Asociācijas mājas lapā atrodamais tās biedru saraksts noteikti var būt palīgs izvēloties uzticamu ēterisko eļļu ražotāju.
Arī tirgotāji var būt iestājušies līdzīgās asociācijās, kas rāda viņu nopietno attieksmi ne tikai pret ēteriskajām eļļām, bet arī industriju kopumā.
Neviens ēterisko eļļu izplatītājs nespēs piedāvāt pilnīgi visas iespējamās aromterapijā izmantotās eļļas, tāpēc ļoti iespējams, ka tev nāksies iepirkties pie vairākiem tirgotājiem.

Tātad, kam jāpievērš uzmanība, izvēloties kvalitatīvu ēterisko eļļu: 


Etiķete – tajā jābūt auga botāniskajam nosaukumam, izmantotajām auga daļām, izcelsmes valstij, destilēšanas datumam un/vai lietošanas termiņam, ķīmiskajam tipam (ja tāds piemērojams) un brīdinājuma informācijai (attiecībā uz kairinājumu, alerģijām, turēšanu no bērniem drošā vietā utt).
Cena – ja tā šķiet pārāk neticami laba, tad tā arī ir, neuzķeries!
Izmēģinājuma testi – sevišķi GC/MS testiem
Norāde par to, vai bioloģiska, nemiglota, vākta savvaļā
Simbols, kas apliecina dalību starptautiski atzītā biedrībā vai asociācijā
Norādes uz videi draudzīgu saimniekošanu, lokālo lauksaimnieku atbalstu vai citas sociāli nozīmīgas iniciatīvas.
Nav komentāru: